Profilaktyka
Profilaktyka w ginekologii ma na celu zapobieganie chorobom, a w przypadku ich wystąpienia, wczesne wykrycie i podjęcie leczenia na początkowym etapie rozwoju schorzenia. Dlatego właśnie regularne wizyty u ginekologa są tak ważne.
Profilaktyka obejmuje regularne badania, takie jak:
- badanie cytologiczne
- USG ginekologiczne
- USG piersi
- badania hormonalne
W ramach profilaktyki raka szyjki macicy możliwe jest również wykonanie szczepień przeciwko wirusowi HPV.
Badanie cytologiczne
W naszym Ośrodku realizujemy program profilaktyki raka szyjki macicy. W tym celu pobieramy wymazy cytologiczne u Pacjentek w wieku od 25. roku życia, do 64. roku życia. Więcej informacji na temat kwalifikacji znajdziesz na stronie NFZ www.gov.pl/web/zdrowie/program-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-cytologia- W celu rejestracji na pobranie wymazu cytologicznego, zapraszamy do kontaktu pod numerem: 576 373 638.
Samo pobranie materiału do badania cytologicznego odbywa się na fotelu ginekologicznym. Lekarz lub położna pobiera z tarczy oraz kanału szyjki macicy rozmaz.
Pobrane komórki nabłonka bada się pod mikroskopem. Dzięki temu można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości.
Wcześnie wykryte zmiany pozwalają wyleczyć raka szyjki macicy u 99 proc. pacjentek.
Kiedy otrzymasz wynik, powinnaś udać się na wizytę ginekologiczną w celu jego omówienia. Wtedy otrzymasz zalecenia kiedy powinnaś wykonać kolejne badanie profilaktyczne.
Gdy w badaniu zostaną stwierdzone niepokojące zmiany, otrzymasz od lekarza skierowanie w celu dalszej diagnostyki.
USG ginekologiczne
Na podstawie USG ginekologicznego ocenia się stan kobiecych narządów rodnych: szyjkę i trzon macicy, jajniki, kondycję błony śluzowej jamy macicy i zatokę Douglasa.
Badanie to jest wykonywane przezpochwowo. U kobiet, które nie rozpoczęły współżycia, oceny narządów rodnych można dokonać przezbrzusznie. Badanie USG ginekologiczne jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Obraz USG może dać nam informacje o nieprawidłowościach takich jak: zespół policystycznych jajników, torbiele jajników, czy mięśniaki macicy. Badanie to ma znaczną wartość diagnostyczną, dlatego w naszej placówce jest nieodłącznym elementem każdej wizyty ginekologicznej.
USG piersi
To podstawowe badanie wykonywane w ramach profilaktyki nowotworu piersi, pozwalające wykryć zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, ani widoczne gołym okiem. Przebieg USG piersi jest całkowicie bezbolesny.
W naszej placówce, USG piersi jest wykonywane przez lekarza radiologa.
USG badania hormonalne
Hormony płciowe to grupa hormonów, które odgrywają szczególnie istotną rolę w regulowaniu funkcji układu rozrodczego. U kobiet związane jest to przede wszystkim z kontrolą cyklu miesiączkowego oraz przebiegiem ciąży. Jednak nie tylko!
Badania hormonalne wykonuje się poprzez oznaczenie ich poziomu w pobranej krwi.
USG szczepienia przeciwko HPV
HPV (ludzki wirus brodawczaka) odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku nastoletnim.
Aktualny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 12. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Cykl szczepień obejmuje dwie dawki w odstępie 6 miesięcy. Aby szczepionka była bezpłatna, pierwsza dawka musi mieć miejsce najpóźniej dzień przed ukończeniem 14. roku życia.
W celu otrzymania szczepionki musisz zarejestrować swoje dziecko na wizytę lekarską, w czasie której odbywa się kwalifikacja do szczepienia. Szczepienie odbywa się bezpośrednio po wizycie.
Drugie szczepienie odbywa się po pół roku. Na tę wizytę, dziecko również musi zostać zarejestrowane.
WAŻNE!
Cykl szczepień w pod postacią dwóch dawek obejmuje nastolatków do ukończenia 15. roku życia. Jednak tylko do ukończenia 14. roku życia szczepienia te są refundowane przez NFZ!
Po ukończeniu 15. roku życia pełen cykl szczepień obejmuje trzy dawki.
Aktualne rekomendacje przemawiają za szczepieniem wszystkich osób do 26. roku życia, które nie przyjęły do tej pory szczepionki lub nie zostały zaszczepione w pełni. Mimo że szczepienie nie jest rutynowo zalecane u osób w późniejszym wieku, ponieważ większość dorosłych została już narażona na kontakt z HPV i skuteczność szczepienia będzie u nich mniejsza, to warto rozważyć decyzję o szczepieniu osób w wieku powyżej 26 roku życia.
W tym przypadku zaszczepić się można odpłatnie.
Aby zarejestrować się na szczepienie, skontaktuj się z naszą Rejestracją pod numerem (71) 311-62-99 w celu umówienia się na wizytę lekarską, na której odbędzie się kwalifikacja do szczepienia. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, szczepienie odbędzie się bezpośrednio po wizycie.