Ciąża krok po kroku
Ciążę dzielimy na 3 trymestry:
– I trymestr – moment od I dnia ostatniej miesiączki do ukończenia 13. tygodnia ciąży
– II trymestr – przypada na okres od 14. do 26. tygodnia
– III trymestr – od początku 27. tygodnia aż do momentu porodu
Pierwszy trymestr
Na początku ciąży możesz mierzyć się różnymi dolegliwościami takimi jak nudności, wymioty, plamienie z dróg rodnych, częste oddawanie moczu. Pamiętaj, że ten czas dla każdej kobiety może wiązać się z różnymi przypadłościami, a więc Twojej ciąży może towarzyszyć kilka z tych objawów, lub żaden.
W tym czasie Twoje ciało pracuje na pełnych obrotach: embrion, który początkowo składa się z kilku komórek, w ciągu 12 tygodni staje się płodem mierzącym 7-8 centymetrów.
O czym powinnaś pamiętać?
Dieta to podstawa! Powinnaś pamiętać, aby dostarczać sobie odpowiednią ilość kalorii, makroelementów, mikroelementów, witamin i minerałów.
Pamiętaj, że w tym czasie powinnaś unikać produktów, które mogą być źródłem zatruć pokarmowych. Dlatego w ciąży zdecydowanie nie zaleca się spożywania:
- surowych jaj i produktów na ich bazie (lody, kremy),
- surowego i niedogotowanego mięsa,
- produktów mlecznych z niepasteryzowanego mleka (sery pleśniowe, oscypki),
- surowych i wędzonych na zimno ryb, owoców morza i skorupiaków.
- NIEUMYTYCH warzyw i owoców
- ryb dużych, drapieżnych, kumulujących wyjątkowo dużo metali ciężkich (miecznik, rekin, merlin)
Pod względem kalorycznym, dieta w I trymestrze nie powinna ulec większej zmianie. Dopiero w II trymestrze ciąży przyszła mama powinna spożywać około +360 kalorii więcej każdego dnia, a w III trymestrze średnio +475 kalorii dziennie.
Bardzo ważnym aspektem jest również suplementacja w ciąży. Na rynku możesz znaleźć liczne preparaty przeznaczone dla kobiet ciężarnych. Pamiętaj jednak, że stosowanie niewystarczającej oraz zbyt dużej ilości suplementów nie jest korzystne ani dla Ciebie, ani dla Twojego malucha. Poniżej znajdziesz kilka informacji na podstawie aktualnych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników ->
BADANIE USG I TRYMESTRU (11+6 – 13+6 tydzień ciąży)
To szczególnie ważny etap ciąży, ponieważ jest to czas na wykonanie USG I trymestru. Skierowanie na to badanie otrzymasz w czasie wizyty lekarskiej. Badanie to możesz wykonać w wybranej placówce, która wykonuje je w ramach finansowania NFZ.
Wykonanie tego badania daje nam wiele informacji na temat fizjologii przebiegu Twojej ciąży. Na podstawie wyniku tego badania, określamy również termin porodu. Badanie to jest przeprowadzane przez doświadczonego lekarza, który posiada uprawnienia do jego wykonania.
Badanie USG I trymestru, to bardzo ważny element diagnostyczny w czasie ciąży, dlatego nie warto z niego rezygnować.
Przed wykonaniem badania USG, istotne jest również wykonanie badań krwi: testu podwójnego oraz oznaczenie łożyskowego czynnika wzrostu PlGF. Wyniki tych badań pozwalają na obliczenie ryzyka wystąpienia wad chromosomalnych płodu, porodu przedwczesnego oraz stanu przedrzucawkowego.
Drugi trymestr
Jest czasem często określanym jako “najlepszy etap ciąży”. Wówczas najczęściej ustępują poranne nudności, uczucie zmęczenia, a ruchy Twojego malucha zaczynają być dla Ciebie odczuwalne. To także etap, w którym ciąża zaczyna być widoczna.
W tym okresie zaobserwujesz część lub wszystkie z następujących objawów:
- skurcze przepowiadające, a więc skurcze o nieregularnej częstotliwości bez cech nasilania się. Nie oznaczają początku akcji porodowej.
- przebarwienia i zmiany skórne
- krwawienia z nosa
- skurcze łydek
- stany zapalnie dróg rodnych i dróg moczowych
- zaparcia
W tym czasie wykonujesz różne badania typowe dla tego etapu, czyli na przykład test obciążenia glukozą (OGTT), który wykonuje się pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży. Jego celem jest sprawdzenie, czy w ciąży nie rozwinęła się u Ciebie cukrzyca ciężarnych.
Pomiędzy 18 i 22 powinnaś także wykonać USG II trymestru, czyli tzw. badanie połówkowe. W czasie tego badania oceniana jest anatomia płodu oraz występowanie cech charakterystycznych dla określonych wad genetycznych. Czy badanie to warto wykonywać, jeśli na USG I trymestru wszystko było dobrze? Oczywiście, że tak! W tym czasie ciąży, Twój maluch jest na zupełnie innym etapie rozwoju i jego ocena w czasie USG II trymestru, jest niezmiernie ważna.
Pamiętaj, że od 21. tygodnia ciąży masz prawo do korzystania z edukacji okołoporodowej, o której więcej możesz przeczytać tutaj.
Trzeci trymestr
Trzeci trymestr ciąży to czas od 28 tygodnia ciąży do porodu. Jest to czas wzrostu Twojego dziecka oraz jego dojrzewania do życia pozamacicznego. Od 37. tygodnia ciąży, maluch jest już gotowy na przyjście na świat, więc poród, który ma miejsce od tego momentu, uważa się za poród “w terminie” lub “o czasie”. Na tym etapie dziecko powinno zwrócić się główką w dół.
Na tym etapie ciąży, przygotowania do porodu powinny iść pełną parą :) Spotkania edukacyjne z położną środowiskową, szkoła rodzenia, masaż krocza, spotkania z fizjoterapeutą uroginekologicznym to nieodzowne elementy przygotowania do porodu oraz połogu.
Zmęczenie, ból kręgosłupa, częste oddawanie moczu, pojawienie się hemoroidów, to typowe dolegliwości dla tego okresu ciąży. Wiążą się one ze wzrastającym płodem, większym uciskiem macicy na duże naczynia krwionośne, rozprowadzające krew po Twoim organizmie. Wzrastająca macica utrudnia także zaczerpnięcie głębokiego wdechu.
Poza standardowymi badaniami moczu i krwi, w tym czasie powtarzamy część badań wirusologicznych (HIV, HBS) oraz pobieramy wymaz z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (GBS), na podstawie którego będziemy określać czy potrzebujesz profilaktyki antybiotykowej przed porodem, czy też nie.
Trzeci trymestr ciąży to czas na przygotowanie torby do szpitala, żebyś w każdym momencie była gotowa na przyjęcie do szpitala. Listę, która pomoże Ci spakować torbę do szpitala znajdziesz tutaj